Najczęściej zadawane pytania

Gdy gaz ma być doprowadzony do budynku, w którym wcześniej (w projekcie architektoniczno-budowlanym) nie przewidziano instalacji gazowej, projekt powinien obejmować swoim zakresem oprócz przyłącza gazowego (projekt zewnętrzny) również wewnętrzną instalację gazową.

Projekt zbiornika (zewnętrzny od zbiornika do skrzynki gazowej na ścianie budynku) można wykonać na 21 dniowe zgłoszenie – w przypadku budynków mieszkalnych.

Do projektu potrzebna jest oryginalna mapa do celów projektowych, która ma mniej niż 1 rok, oraz są na niej zaznaczone budynki, w skali 1:500 lub 1:1000

Gdy Inwestor nie posiada mapy, powinien wezwać geodetę, który taki dokument przygotuje.

Wniosek zgłoszenia powinien zawierać:

– projekt techniczny wykonany przez uprawnionego projektanta, uzgodniony z rzeczoznawcą ds. ochrony ppoż.,

– kopię uprawnień projektanta i kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta doIzby Inżynierów Budownictwa,

– oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.

W przypadku projektu wewnętrznego (kotłownia): potrzebny jest rzut parteru budynku, może być kopia z projektu domu. Projekt kotłowni wykonywany jest na pozwolenie na budowę (akceptacja ze Strony Starostwa trwa do 65 dni) i wymagany jest Dziennik Budowy do gazu (dostępny w Starostwie przy odbiorze projektów).

Oba projekty należy złożyć do działu budownictwa w danym Starostwie.

Zbiorniki na gaz, w odróżnieniu od pojemników z olejem opałowym – nie mogą znajdować się w domu, a jedynie w jego sąsiedztwie na działce. Są dwie możliwości lokalizacji zbiornika: może być on usytuowany na ziemi lub pod nią (zbiorniki naziemne i podziemne). W zależności od rodzaju zbiornika gazowego, oraz jego pojemności – wymagane są specjalne warunki związane z jego ustawieniem. Warunki ich lokalizacji na działce są dokładnie określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065). Rozporządzenie to określa minimalne odległości, jakie zbiornik o konkretnej pojemności musi zachować od budynków mieszkalnych, usługowych czy gospodarczych, a także od granicy działki.

 

Oczywiście, że NIE. Badania wewnętrzne zbiornika podziemnego wyglądają tak samo, jak badania zbiornika naziemnego. Za pomocą videoendoskopu badany jest jego wewnętrzny stan, oraz przeprowadzana jest próba ciśnieniowa (raz na 12 lat, w przypadku zbiorników zamontowanych po 27/01/2022 z ochrona katodową i raz na 10 lat w przypadku wcześniejszych montaży). Montaż zbiornika podziemnego jest jednak bardziej czasochłonny i skomplikowany dla firmy, która montuje zbiorniki na gaz. Stąd wiele firm wykorzystuje tą nieprawdziwą informację na temat obowiązku wykopania zbiornika do badań, by zniechęcić Klientów do wyboru tego typu zbiorników. Co za tym idzie, firmy te nie posiadają w sprzedaży w ogóle zbiorników podziemnych, więc Klient nie ma możliwości dokonania świadomego wyboru pomiędzy zbiornikiem naziemnym, a podziemnym. MaxGaz dba o Państwa komfort i zadowolenie oraz realizuje każdy montaż zbiornika na gaz, niezależnie od jego pojemności czy rodzaju (naziemny/podziemny). Stawiamy na to, by nasi Klienci zawsze otrzymywali rzetelne i prawdziwe informacje.

Propan odparowuje w temperaturze -42°C a butan przy -0,5°C, stąd w sezonie zimowym zalecamy użytkowanie propanu, zwłaszcza, jeśli zbiornik z gazem znajduje się na zewnątrz budynku. Propan zamarza w temperaturze -187,6 stopni C. Nawet podczas najcięższej zimy nie jest możliwe zamarznięcie gazu w zbiorniku przydomowym.